Sisi

Tragičan život Helene, sestre carice Sisi: Jedina je sklopila brak iz ljubavi, a dotukla ju je smrt kćeri

Treću sezonu nagrađivane serije 'Sisi' gledajte odmah na platformi Voyo

RTL.hr
31.12.2024 17:00

Bilo je samo pitanje vremena kada će postati carica Austrije. Helena Bavarska, starija sestra legendarne carice Sisi, također je bila moguća kandidatkinja za ženu cara Franje Josipa I. Na kraju je postala glava njemačke obitelji Thurn-Taxis i uživala je u sretnom braku sve dok njezin život nisu obilježile tragedije. A priča ide ovako...

Kolovoz je 1853. godine i bavarska vojvotkinja Ludovika Vilemína stiže u austrijske toplice Bad Ischl sa svoje dvije kćeri - starijom Helenom, zvanom Néné, i mlađom Elizabetom, koju zovu Sisi. Tri plemenite dame dolaze na rođendansku proslavu austrijskog cara Franje Josipa I., s kojim su u rodu - njegova majka nadvojvotkinja Sofia i vojvotkinja Ludovika su sestre. Ali to nije obično slavlje, uglavnom se radi o upoznavanju Franje i Helene, koja se čini vrlo prikladnom nevjestom te se očekuje da će se car zaručiti s tom djevojkom.

Helena Bavarska
Helena Bavarska FOTO: Carica Sisi

Činjenica da se Helena nije udala za austrijskog cara vjerojatno je na kraju bila velika sreća za nju. Iako nije postala slavna carica i njena priča nestaje zajedno sa sestrinom, za razliku od Sisi, nekoliko godina kasnije sklopila je miran i brak pun ljubavi. 

"Ružnija" sestra

Néné je rođena kao treće dijete i prva kći vojvode Maksimilijana Bavarskog i njegove supruge Ludovike. Sisi je bila tri godine mlađa od Helene i bile su vrlo bliske od djetinjstva. Odnos njihovih roditelja bio je dalek od idealnog - bila je to čista politička zajednica u kojoj neozbiljni hedonist Maxmilian i uštogljena i Ludovika nisu imali ništa zajedničko osim djece. No, njegov pristup životu osigurao je da sva djeca imaju radosno i nesputano djetinjstvo i međusobnu bliskost, čega se sva braća i sestre rado sjećaju u kasnijim godinama.

Helena navodno nije bila baš lijepa kao dijete. "Kosooka je i nesretno ružna", rekla je jedna od njezinih teta o tada sedmogodišnjoj Néné.

Njezina druga teta, nadvojvotkinja Sofia Frederika, majka Franje Josipa I., slično je reagirala nakon susreta s tada četrnaestogodišnjom Néné. "Jadna Helena nije bila lijepa", primijetila je. Prema sačuvanim zapisima, i Helena Bavarska je u djetinjstvu imala kompliciranu osobnost. Kao i sva djeca Maksimilijana Bavarskog, ni ona nije stekla veliko akademsko obrazovanje. No, majka joj je trebala osigurati svijetlu budućnost...

Carica Sisi
Carica Sisi FOTO: Sisi

Dogovor sestara

Helenina majka dogovorila sa sestrom Sofijom da će vjenčati svoju djecu. Prema tom dogovoru, Helena je trebala postati austrijska carica i kao takva morala je u žurbi proći odgovarajuće školovanje. No, činjenica je da se, uz dosadnu Helenu, car zaljubio u njezinu prekrasnu mlađu sestru, koja je prvotno došla samo da bude potpora Néni, nitko nije očekivao i to je za sve bio veliki šok. Zbog toga su se navodno i posvađale. 

Nakon što se Sisi udala za bečki dvor, Helena je postala vrlo usamljena. Dugo se na horizontu nije pojavio nijedan drugi mladoženja, pa je s dvadeset i četiri godine još uvijek bila slobodna. U 19. stoljeću bilo je to doba kada se već smatrala starom djevojkom.

Prema riječima njezine majke, u takvim je okolnostima postupno odustala od traženja mladoženje. 


Pojavio se niotkud

Mogućnost njegovog odlaska u samostan izazvala je šok u obitelji. Srećom, princ Maximilian Antonín, nasljednik obitelji Thurn-Taxis, došao je u Possenhofen u lov. No, kada je ugledao Helenu pomalo grubog izgleda, odmah se zaljubio u nju. I Néné se zaljubila u njega.

Najstarija sestra napokon je došla na svoje. Obitelj Thurn-Taxis tada je bila najbogatija obitelj u Bavarskoj.

Helena Bavarska
Helena Bavarska FOTO: Sisi

Bračna sreća

Ali Helenu Bavorsku na putu do bračne sreće čekala je još jedna prepreka. Unatoč bogatstvu obitelji Thurn Taxis, njihov je status ipak bio niži od statusa Helenine obitelji (Maxmilian je bio samo princ, dok je Helena bila vojvotkinja od Bavarske). Tadašnji bavarski monarh stoga nije bio voljan dopustiti brak. Popustio je tek kad se u stvar umiješala Helenina sestra Sisi s pozicije austrijske carice.

Vjenčanje Helene i Maximiliana dogodilo se u kolovozu 1858. u Possenhofenu. Nakon nje, Helena se preselila u obiteljsko sjedište obitelji Thurn-Taxis u Regensburgu. Bila je jedina sestra koja je imala sretan brak pun ljubavi. Néné i Maximilian bili su kao jedno tijelo i jedna duša.

Ali Helenina sreća nije dugo potrajala. Njezin suprug Maxmilián teško se razbolio. Njegove probleme s bubrezima nisu riješili ni najbolji liječnici. Nepuna dva mjeseca nakon rođenja mlađeg sina, princa Maximiliana, preminuo je u 35. godini života. 

Bio je to udarac za Helenu. Gubitak voljenog muža teško ju je pogodio i više se nije udala. Sada je svu svoju energiju usmjerila k dobrobiti kuće Thurn-Taxis. Kako su njezini sinovi i nasljednici bili još mladi, njezin svekar ju je postavio za glavu obitelji. Pokazala se izuzetno sposobnom i uspješno se brinula o cijelom obiteljskom imanju sve dok njezin stariji sin Maximilian nakon punoljetnosti nije preuzeo posao.

Obiteljske tragedije

Međutim, ubrzo su joj život zadesile druge tragedije od kojih se nikada nije u potpunosti oporavila. Najprije joj je 1881. kći Alžběta umrla tijekom poroda, a onda je 1885. njezin stariji sin i tadašnja glava obitelji Maxmilián preminuo nakon nekoliko srčanih udara. 

Godine 1890. dobila je rak želuca. Njezina su djeca na vrijeme javila Sisi, a upravo je carica Elizabeta Bavarska sjedila uz Heleninu postelju u posljednjim satima njezina života. Priča se da ju je Sisi držala za ruku kad je Néné izdahnula.

Nagrađivanu seriju 'Sisi' o životu austrijske carice pratite samo na platformi Voyo

POGLEDAJTE BONUS VIDEO OD 'SJENA PROŠLOSTI':