Jedna od najfascinantnijih figura u povijesti europskih monarhija zasigurno je carica Sisi, čiji život ekranizira istoimena serija na platformi Voyo. Njezin nekonvencionalni pristup životu i buntovnički duh često su bili predmetom interesa i divljenja, ali i niza tajni koje su krasile njezin život. Poznata po svojoj nesputanosti i neustrašivosti, skrivala je brojne tajne koje su dodatno oblikovale njezinu legendu.
Tetovirala je sidro na ramenu
Carica Sisi obožavala je more. U znak svoje ljubavi i povezanosti s morem, carica je u dobi od 51 godine tetovirala malo sidro na lijevom ramenu. Njezina pratilja, grofica Irma Sztaray, izvijestila je da je Sisi dobila tetovažu 1888. godine u jednom zloglasnom lučkom baru. Sisin suprug, car Franjo Josip I., ništa nije znao o tome. Kada je saznao, ponovno je bio zapanjen jer ga je njegova supruga neprestano iznenađivala svojim neobičnim stavovima, postupcima i željama.
Tajna "Pjesme žutog domina"
Tijekom karnevalske i balske sezone 1874. godine, carici Sisi uspjelo je neopaženo pobjeći iz omraženog Hofburga. Prerušena u žuti domino, s perikom, velom i maskom, bila je u pratnji svoje dvorske dame Ide Ferenczy, koja je nosila crveni domino. Odredište je bio bal u bečkom Musikvereinu. Tamo je primijetila zgodnog službenika Friedricha (Fritz) Pachera Lista zu Theinburga, kojem je hrabro prišla preko Ide, koja se te večeri zvala "Henriette", dok se te večeri Sisi pretvarala da je "Gabriele". Dugo su razgovarali i Sisi se zabavljala njegovim odgovorima na pitanja o carici i dvoru.
Mladić je naslućivao istinu i pokušao je podići njezin veo, ali ga je Sisi spriječila svojom svilenom lepezom. Ida je brzo prekinula situaciju i pozvala caricu da pođe s njom. Fritz je ipak uspio uzeti lepezu. "Nisi Gabriele, tvoje ime je Elisabeth i imaš 36 godina," šapnuo joj je prije nego što je pobjegla s Idom do njihove kočije. Sisi je na kraju završila avanturu pjesmom pod nazivom "Pjesma žutog domina – davno davno". Fritz nikada nije zaboravio prelijepu ženu do kraja svog života, čuvajući njezinu lepezu i pisma sve do svoje smrti 12. svibnja 1934. godine.
Obožavala je otok Krf i plivala bez odjeće
Sisi je prvi put posjetila Krf 1861. godine i odmah se zaljubila u prekrasni grčki otok. Tamo je dala izgraditi dvorac "Achilleion". Bježeći od bečkog dvora, naučila je grčki jezik i često šetala i jahala kroz maslinike. Voljela je iznenada ulaziti u kuhinje seoskih kuća i tražiti čašu mlijeka, često izazivajući zbunjenost seljanki koje bi je kasnije prepoznale i s radošću dočekale.
Sisi je bila izvrsna plivačica i obožavala je kupanje u moru. S plaže do vode postavljale su se tkanine kako bi Sisi mogla neopaženo ući u more. Gola i s raspuštenom kosom, plivala bi kroz valove.
Sa svojim grčkim slugom Constantin Christomanosom, često je šetala i prevodila tekstove s modernog na starogrčki i obrnuto. Govorila je nekoliko jezika, uključujući njemački, engleski, francuski, mađarski, starogrčki, novogrčki, češki i hrvatski, često držeći ljude oko sebe u neznanju o čemu raspravlja.
Glumicu Katharinu Schratt postavila je kao svoju neslužbenu zamjenu
Opće poznato je da je car Franjo Josip imao nekoliko izvanbračnih afera, što je bilo prilično uobičajeno u to vrijeme. Godine 1886., mlada glumica Katharina Schratt postigla je veliki uspjeh u Hofburškom kazalištu u Beču, privukavši carevu pažnju. Sisi je to primijetila, pozvala Katharinu i uspostavila prijateljstvo između nje i Franje Josipa. Darovala je caru sliku glumice i od tada je Katharina postala "prijateljica" carskog para.
Sisi je bila svjesna da joj takva situacija daje slobodu, osiguravajući da je car u dobrom društvu i omogućujući joj putovanja bez osjećaja krivnje. Katharina je od cara primila mnoge darove, uključujući nakit i vilu. Sisi je čak pristala da se Franjo Josip ponovno oženi u slučaju njezine smrti, ali samo ako bi Katharina Schratt zauzela njezino mjesto. Nakon Sisine smrti, pričalo se o tajnom vjenčanju između dvoje ljubavnika, ali to nikada nije dokazano.
Zbog problema sa zubima, nosila je protezu
Sisi je imala problema s lošim i žutim zubima. Zbog toga se osjećala nelagodno i izbjegavala je osmijeh na fotografijama. Često je govorila tiho i držala ruku preko usta. Tek kasnije pronašla je kvalitetnog zubara koji joj je napravio protezu. Godine 1898., Rosa Albach-Retty, baka glumice Romy Schneider, primijetila je dvije dame u seoskoj gostionici u Bad Ischlu, ali ih nije odmah prepoznala. Kada je druga dama, Sisina pratilja, na trenutak napustila stol, Rosa je primijetila kako Sisi izvlači svoju protezu, ispire je vodom iznad stola te je elegantno vraća u usta. To je ostavilo snažan dojam na Rosu, koja je kasnije događaj opisala u svojim memoarima pod naslovom "Tako kratko traje sto godina".
Sisina frizerka bila je njezina dvojnica
Lijepa Fanny Angerer angažirana je kao Sisina osobna frizerka. Fanny je bila zadužena za Sisinu kosu, koju je trebalo njegovati tri sata svakoga dana. Osim toga, kosa se prala jajetom i konjakom svaka tri tjedna, a trebao je proći cijeli dan prije nego što bi se osušila.
Fanny je igrala ključnu ulogu u održavanju Sisine prisutnosti na događanjima. Ako je Sisina frizura bila besprijekorno sređena, carica je prisustvovala događajima poput prijema i balova. Međutim, ako frizura nije bila savršena, ili je Fanny bila odsutna zbog bolesti, Sisi bi otkazala svoje obveze. Fanny je postala toliko važna da je njenom suprugu dodijeljeno mjesto carskog tajnika kako bi ona mogla nastaviti pružati svoje usluge. U Sisinom vremenu, samo su neudane žene smjele raditi na dvoru. Od tada, Fanny više nije bila Angerer, nego Fanny Feifalik.
Fanny je bila visoka, izuzetno privlačna i vitka, s izgledom koji je izdaleka podsjećao na Sisi. Kada Sisi nije bila raspoložena za obavljanje svojih dužnosti, često bi poslala Fanny umjesto sebe. Ponekad bi Fanny išla plivati kako bi zavarala promatrače, dok bi se Sisi skrivala na drugom dijelu jezera ili mora.
Sisini poroci
U kasnom 19. stoljeću, morfij i kokain bili su česti lijekovi za ublažavanje bolova koji su smatrani bezopasnima i često su ih liječnici propisivali za bolna stanja i psihičke tegobe. Mnogi, uključujući i Sisi, posjedovali su doze. Njezina doza s kokainom može se vidjeti u "Muzeju Sisi" u Beču.
Sisi je voljela osjećati se slobodno pušeći cigarete. Dok bi se vozila kroz Beč u otvorenoj kočiji, uživala bi u šaptanju promatrača. Rado je šokirala svoju omraženu pratnju na dvoru u Beču. Budući da je često bila na dijeti i nikada nije težila više od 50 kg, pušenje joj je pomagalo suzbiti osjećaj gladi.
Nagrađivanu seriju 'Sisi' o životu austrijske carice i ugarsko-hrvatske kraljice pratite samo na platformi Voyo!
POGLEDAJTE BONUS VIDEO IZ 'BRAKA NA PRVU':