Odnos između carice Sisi i njezine svekrve, nadvojvotkinje Sofije koja je ujedno bila i njezina teta, bio je složen i često napet, obilježen sukobima i nesporazumima. Sofija, majka cara Franje Josipa, bila je dominantna figura na bečkom dvoru, poznata po svojoj strogoći i konzervativizmu. Suprotno tomu, mlada Sisi bila je slobodoumna, neovisna i željna osobne slobode, što je često dovodilo do sukoba između njih dvije.
Sofija je od samog početka smatrala Sisi neprikladnom za ulogu carice. Vjerovala je da je Sisi premlada i neiskusna te da joj nedostaje potrebna čvrstina za obavljanje carskih dužnosti. Nadvojvotkinja Sofija ušla je u povijest kao jedna od najmoćnijih i najkontroverznijih svekrva. Ona je bila ključna figura u osiguravanju prijestolja svom sinu, Franji Josipu, nakon abdikacije njegova ujaka Ferdinanda, a kasnije je postala tihi državnik. Snažno je utjecala na sina tijekom njegove vladavine, zbog čega su je nazivali "jedinim muškarcem na dvoru".
Nadzirala je svaki aspekt Sisina života. Birala je članove njezinog osoblja koje se sastojalo isključivo od srednjovječnih žena koje su izvještavale Sofiju o svemu, zbog čega se Sisi u svojim godinama često osjećala izolirano i usamljeno.
Kontrolirala je i vrijeme koje su Sisi i Franjo provodili zajedno. Išla je toliko daleko da im je čak zabranila privatne šetnje po palači. Također, Sofija se riješila Sisinih voljenih papiga jer je tvrdila da bi ptice mogle negativno utjecati na dijete.
Jedan od najznačajnijih sukoba između Sisi i Sofije bio je vezan za odgoj djece. Sofija je praktički preuzela brigu o unucima, vjerujući da Sisi nije sposobna pravilno ih odgajati.
Jedan od najbolnijih trenutaka za Sisi bio je nakon rođenja njezine prve kćeri, koja je ime dobila upravo po nadvojvotkinji Sofiji. Svekrva je premjestila jaslice u svoje apartmane, udaljene od Sisinih, te postavila svoje osoblje za brigu o djetetu. Sisi je morala ulagati mnogo truda da bi mogla vidjeti svoje dijete.
Sisi je uspjela prevladati svoju svekrvu i povesti kćer Sofiju sa sobom na putovanje u Mađarsku u svibnju 1857. godine. Tijekom tog putovanja, djevojčica je oboljela od crijevne zarazne bolesti te je umrla u dobi od samo dvije godine. Nakon toga, odnos između carice i nadvojvotkinje Sofije dodatno se zakomplicirao jer ju je njezina svekrva optužila da je loša majka.
Također, Sisi se odlučno suprotstavljala svom mužu i svekrvi po pitanju vojnog obrazovanja svog sina Rudolfa, koji, poput svoje majke, nije bio naviknut na život na dvoru.
Sofijin odnos prema Mađarskoj bio je još jedno područje nesuglasica. Dok je Sofija prezirala Mađare i nije skrivala svoj stav prema njima, Sisi je razvila duboku ljubav i poštovanje prema toj zemlji i njezinom narodu. Učila je mađarski jezik i često provodila vrijeme u Mađarskoj, gdje je osjećala veću slobodu i prihvaćenost nego na austrijskom dvoru. Ova razlika u stavovima prema Mađarskoj dodatno je produbila jaz između carice i njezine svekrve.
Unatoč svim nesuglasicama, odnos između Sisi i Sofije nije bio isključivo negativan. Bilo je trenutaka kada su zajedno radile na važnim pitanjima i dijelile zajedničke interese. Ipak, tenzije su bile stalna karakteristika njihovog odnosa, a Sofijina dominantna prisutnost ostavila je trajni pečat na Sisi i njezinu ulogu carice.
S vremenom je moć nadvojvotkinje Sofije oslabila, a Franjo Josip i Sisi postali su samostalniji. Sisi je s vremenom shvatila da je Sofija, unatoč svojim strogim metodama, imala dobre namjere za očuvanje imperijalnog dostojanstva.
Nagrađivanu seriju 'Sisi' o životu austrijske carice i ugarsko-hrvatske kraljice pratite samo na platformi Voyo!
POGLEDAJTE BONUS VIDEO IZ 'LJUBAV JE NA SELU':