Bivša kandidatkinja sociološkog eksperimenta 'Brak na prvu' Petra Meštrić progovorila je o božićnom prejedanju i na što moramo paziti te kako ono utječe na naš organizam.
''Blagdani su vrijeme kada više vremena provodimo s dragim ljudima. Druženje s obitelji, prijateljima gotovo uvijek uključuje i stol prepun hrane. Tako je to kulturološki u našem društvu, jede se i kad se slavi rođenje i kad se tuguje na sahrani. Iako možda o tome ne razmišljamo kad sjedimo za punim stolom, blagdansko prejedanje može imati negativan utjecaj na naše zdravlje'', objasnila je Petra i dodala kako kada jedemo više nego što naše tijelo može probaviti, dolazi do opterećenja na probavni sustav.
''Prejedanje može izazvati osjećaj težine u želucu, nadutost, bolove i nelagodu. Tijelo mora raditi intenzivnije kako bi probavilo veliku količinu hrane. Mnoga blagdanska jela bogata su ugljikohidratima i mastima. Kada jedemo u velikim količinama, razina šećera u krvi naglo raste pa pada, što može izazvati umor, razdražljivost... Prejedanje, posebno hrane bogate mastima i alkoholom, može povećati opterećenje jetre i bubrega'', objasnila je mlada liječnica i dodala kako osim na fizičko, blagdansko prejedanje može utjecati i na psihičko zdravlje.
''Emocionalno prejedanje nikad nije bilo izraženije nego tijekom blagdana. Mnogi ljudi imaju tendenciju jesti više nego što im je potrebno kao način suočavanja sa stresom, tugom ili čak veseljem. U takvim situacijama hrana postaje 'utjeha'. Na blagdanskim okupljanjima često postoji pritisak da se jede više. Često nam je teško odbiti bakin kolač, maminu pečenku, tetkine štrukle pa probamo sve, a uzmemo i duplu porciju jer je ukusno i podsjeća nas na djetinjstvo. To može dovesti do prekomjernog konzumiranja hrane, unatoč tome što nismo zapravo gladni'', rekla je, a osim što prejedanje može dovesti do povećanja tjelesne mase, može dovesti i do niza zdravstvenih problema.
''Prejedanje može dovesti do povećanja tjelesne mase, što povećava rizik od razvoja metaboličkog sindroma, bolesti srca, dijabetesa tipa 2 i drugih kroničnih bolesti. Često i brza promjena u tjelesnoj masi tijekom prazničnih dana može imati dugoročne negativne učinke na zdravlje. Konzumacija velikih količina hrane bogate zasićenim mastima i soli može povećati krvni tlak i loš kolesterol, čime se povećava rizik od srčanih bolesti, moždanog udara i drugih kardiovaskularnih problema. Prejedanje može uzrokovati probavne smetnje poput refluksa kiseline, gastritisa...'', objasnila je Petra i dala savjete kako navedeno izbjeći.
''Neminovno je da ćemo za blagdane više količinski jesti a i konzumirati onu hranu koju svakodnevno možda ne bi, ali kako održati barem koliko - toliko ravnotežu?
1. Planirajte unaprijed.
Jedan od najboljih načina da spriječite prejedanje je unaprijed planirati što ćete jesti i koliko.
2. Ne preskačite redovne obroke tijekom dana ako navečer idete na druženje.
3. Na druženje idite umjereno gladni.
4. Kontrolirajte veličinu porcija.
Iako ćete biti okruženi bogatom ponudom hrane, i sve ćete htjeti probati,pokušajte jesti manje porcije i izbjegavajte ponovno punjenje tanjura. I manji tanjuri mogu vam pomoći da se osjećate siti prije nego što pojedete previše.
5. Pijte dovoljno vode.
Zanemarivanje unosa tekućine može dovesti do lažnih osjećaja gladi.
6. Kad vas drugi nude hranom ne morate sve probati, možete odgovoriti 'Hvala vam, izgledaju jako lijepo, probat ću kasnije'
7. Jedite polako i svjesno
Usmjerenost na obrok može pomoći da prepoznate trenutke kada ste siti.
8. Ne morate dovršiti svu hranu koja vam je na tanjuru. Ostavite je za kasnije.
9. Fokusirajte se na držanje s ljudima, ples i zabavu a ne samo na hranu.
10. Uključite tjelesnu aktivnost, plešite na domjencima!
11. Alkohol u umjerenim količinama.
Alkohol može opustiti našu sposobnost kontrole unosa hrane, a također sadrži prazne kalorije.
Blagdansko prejedanje je česta pojava, ali nje moramo biti svjesni. I nemojte se osjećati tužno i krivo ako ste 'pogriješili' s hranom. Pokušajte taj unos hrane uklopiti u svoj dnevni/tjedni režim, drugi obroci neka vam budu manji, manje kalorični i naučite nešto iz svog iskustva, izvucite pouku kako slijedeci put ne bi ponovili istu grešku'', zaključila je Petra.
Propuštene epizode sociološkog eksperimenta 'Brak na prvu' pogledajte na platformi Voyo.