Ostalo

'Projekt: Zeleno' savjetuje: Kako izbjeći bacanje hrane, ali i kako pametno kupovati?

Godišnje se u Hrvatskoj baci 400 tisuća tona hrane

RTL.hr
05.06.2023 15:00

Zaštita okoliša i očuvanje prirode nikad nije bilo od veće važnosti pa je zbog toga bitno da kompanije u svoje poslovanje integriraju brigu za okolinu i društvo. Kao odgovor na povećanozanimanje o planetu, RTL je prošle godine pokrenuo društveno odgovoran program pod nazivom 'Projekt: Zeleno' . Ove godine, Pokrenimo se zajedno!' , premisa je pod kojom RTL od 5. - 10. lipnja održavai Zeleni tjedan i time šalje poruku o važnosti očuvanja i djelovanja za zaštitu okoliša. Glavna misao vodilja Zelenog tjedna je na pozitivan i inspirativan način podići svijest po pitanju zaštite okoliša, kako gledateljima, tako i interno. Prvog dana tjedna tema je hrana. Procjena je da se u Hrvatskoj godišnje baci oko 400 tisuća tona hrane. Porazni su to podaci, a tako je malo potrebno da kao pojedinci pridonesemo tome da hranu što manje bacamo. Ovo su neki od savjeta 'Projekta: Zeleno'.

1. Ostaci ručka ne moraju nužno završiti u kanti za smeće. Mogu biti večera ili ručak za sljedeći dan. Ako tu količinu hrane ne možete pojesti, možda ju možete zamrznuti pa će vam biti dobar ručak kada nećete imati vremena za kuhanje.

2. Voće i povrće koje se pokvarilo bit će idealno za kompost. Divno je ako možete kompostirati kod kuće ili u stanu, a ako ne možete, nemojte zaboraviti da u većini mjesta u Hrvatskoj postoje kante za bio otpad.

3. Kada idete u kupnju, obavezno imajte popis kako biste znali što kupiti, kako ne biste nepotrebno kupili ono što vam ne treba. Ponesite platnene vrećice i definitivno u kupnju nemojte ići gladni. Barem tako kažu psiholozi.

Pročitajte još
Zeleni tjedan na RTL-u poziva: 'Pokrenimo se zajedno!'