Novinarka RTL-ove emisije Silvana Menđušić prošlog mjeseca osvojila je nagradu Marija Jurić Zagorka, Hrvatskog novinarskog društva za 2019. godinu u kategoriji televizijsko novinarstvo, a tad je stigla i nominacija za Zlatni Studio u kategoriji za novinarku godine. Silvana Menđušić ušla je i u finale Zlatnog Studija, nagrade koju dodjeljuje Jutarnji list, a za nju možete glasati do 5. veljače OVDJE .
Dobili ste nominaciju za TV novinarku godine, jeste li ponosni?
Naravno da sam ponosna, ali doživljavam to kao nagradu cijelom timu 'Potrage', koji kontinuirano svakog radnog dana donosi sjajne priče. Kada surađujete s jakim timom reportera i urednika, atmosfera je poticajna, rezultati dobri pa, čini mi se, i moj doprinos treba gledati u tom svjetlu. Ukratko, da 'Potraga' nije tako dobra, ne bih imala priliku da me prepoznaju. S druge strane, vremena su teška, svi smo dobro potreseni i potresom i neobičnim načinom života kakav je nametnula pandemija pa nominacije za nagrade zapravo gode i potiču.
Nominacija je stigla nakon što ste dobili HND-ovu nagradu za televizijsko novinarstvo za jednu od mnogih vaših sjajnih priča. Je li 2020. bilo izazovnije raditi u novinarstvu nego inače?
2020. je u svakom slučaju bila jedna od izazovnijih godina, ali u ovom poslu jučerašnja vijest je ipak samo jučerašnja pa i ono što ste napravili u prošloj godini je ipak samo prošlogodišnje.
Korona i potresi izvukli su mnoge afere pometene pod tepih, mislite li da je ovo tek početak onoga što će isplivati na površinu?
Pravilo koje je izrekao Čehov za fikciju po kojem puška okačena na zid u prvom činu mora opaliti u posljednjem, nama se događa u stvarnosti. No, nikad ništa ne ispliva samo, uvijek je više riječ o malo težim rudarskim radovima. Zato, u 2021. svim kolegama šaljem veliko rudarsko 'sretno'.
Koliko je izazovno biti istraživački novinar? Poziv je to u kojem se nerijetko novinari susreću s izazovima, prijetnjama i zastrašivanjima. Kako se vi nosite s time?
Sve je lakše kad radite u dobroj redakciji u kojoj nakon odluke da u neku priču krenete, imate podršku i prije i poslije emitiranja, pa su i eventualne neugodnosti i sve češće prijetnje sudskim tužbama prihvaćene kao izazov u kojem samo zajedno pobjeđujemo. Iako, naučila sam da su puno opakiji oni koji su uvijek ljubazni.
Koja je vaša motivacija da radite dalje, ne posustajete, raskrinkavate ono što se pokušava zataškati?
To nam je posao.
Koliko ste najduže radili na istraživanju jedne priče?
Evo, sad se, dok odgovaram na vaša pitanja, upravo s jednom kompliciranom temom mučim već nekoliko dana, budući da je riječ o puno dokumenata, do nekih ne mogu doći jer ih odgovorne osobe iz jednog ministarstva ne žele dati na uvid dok istodobno cijela priča počiva na puno računanja.
Naposljetku, vi ste ti koji uvijek podsjećate da su televizijske priče plod timskog rada, od snimatelja i montažera do novinara. Kakav je vaš tim?
U televizijskom novinarstvu samo ste dio produkcijskog trokuta i nitko ne može pripremiti dobru priču ako na terenu nema kvalitetnog snimatelja koji razumije što radite i montažera koji našim pričama, koje u prosjeku traju 12 minuta, daje potrebnu dinamiku i pitkost. 'Potraga' RTL-a radi doista s najboljim profesionalcima na domaćem televizijskom tržištu. Mada spadam u veterane od mnogih montažera i snimatelja još uvijek učim i njihova me rješenja znaju oduševiti. Također, puno je toga što se ne vidi, a stoji iza kvalitetnih priloga: Josip Antolić, miran i koncentriran urednik, izuzetno angažirani producenti naše male redakcije i, napokon, kolegice i kolege u redakciji. Ne mogu zamisliti većeg zadovoljstva od činjenice da, ma kako bilo naporno, na posao dolaziš s veseljem i da si ponosan na ono što tvoje kolege rade.