Nakon što je kraljevski dvor službeno objavio kako je kraljica Elizabeta II. preminula, oglasili su se i pojedini članovi kraljevske obitelji. Vojvotkinja i vojvoda od Cambridgea na Instagramu su objavili njezinu fotografiju s tekstom kako je preminula u miru, dok su Meghan Markle i princ Harry na web stranici njihove neprofitne organizacije Archewell na crnoj podlozi napisali 'sjećanje na kraljicu Elizabetu II.' te datum njezina rođenja i smrti. Prilično hladno, diplomatski, barem smo od najužih članova obitelji očekivali više. Ipak, kralj Charles III . bio je nešto rječitiji te je napisao: "Smrt moje voljene majke, Njezinog Veličanstva kraljice, trenutak je najveće tuge za mene i sve članove moje obitelji. Duboko žalimo zbog smrti cijenjene vladarice i voljene majke".
Da je kraljica na samrti dalo se naslutiti u četvrtak popodne kada su najuži članovi obitelji pohrlili u dvorac Balmoral u Škotskoj, posljednji je stigao princ Harry, a s njim nije bila njegova supruga Meghan Markle, dok s princom Williamom nije stigla ni Kate Middleton. Zašto se to tako odvilo? Objasnila je za RTL.hr urednica, novinarka, spisateljica i stručnjakinja za kraljevsku obitelj Nada Mirković .
"Oni se ne mogu dogovoriti između sebe što točno dozvoliti Harryju. Dosta se pisalo o tome da je Harry sam otišao u Balmoral, bez Meghan, iako se prvo pisalo da su zajedno. Mislim da je ona morala ostati u Londonu zbog toga što je Kate ostala u Londonu. Kate se nije pojavila u Balmoralu zbog prvog tjedna škole njezine djece i nije ih htjela ostaviti, a možda je smatrala da je i bolje da William bude nekako neopterećen, da bude samo s ocem, da ona ne bude prisutna", rekla je i dodala kako je ipak čudno što Kate nije otišla sa suprugom. S druge strane, u trenutku kada se saznaje da vojvotkinja neće otputovati iz Londana, tada već svi insinuiraju kako u Balmoralu neće biti ni Meghan. "Onda bi ona, kako bi se reklo, ukrala cijelu predstavu, cijeli show", objasnila je Nada.
Britanci tuguju od jučer poslijepodne kada se saznalo da kraljici nije dobro, a vijest o smrti stigla je u večernjim satima. Na tisuće Britanaca već se okupilo ispred Buckinghamske palače gdje su svojim prisustvom kraljici odali počast. Proglašeno je 17 dana žalosti, a atmosfera podsjeća na onu kada je 1997. godine u prometnoj nesreći u Parizu život izgubila princeza Diana. Na taj je način narod ponovno ujedinjen.
"Mislim da će kolektivno izražavanje tuge i žalosti možda biti kao i u slučaju Diane, iako je njezin slučaj bio specifičan po tome što je to bila jedna istinska tragedija. Ona je bila veoma mlada žena koje je poginula u vrlo čudnim okolnostima. U fokusu su bile nevjerojatne teorije zavjere – je li ju princ Philip čak dao ubiti? Otac Dodija Al- Fayeda, te njezine posljednje ljubavi, za koju je tvrdila da će je i oženiti, smatrao je da su oni ubijeni. Nikada nije odustao od tog narativa. Ta je cijela priča s Dianom, kao što bi se reklo, bila veća od života. Bila je to doista kao filmska, nevjerojatna, melodrama. Onda su i emocije bile pojačane, a njezin brat je tvrdio da su je ubili mediji, da su je ubili paparazzi, sve je to bilo podignuto na nekakvu drugu razinu. U vezi s kraljicom to ne može biti tako jer je kraljica naprosto proživjela nevjerojatno dugi i plodni vijek, čak 70 godina je bila na vlasti, duže od bilo kojeg europskog vladara, osim kralja Sunca, Luja XIV., koji je na vlast došao sa šest godina", rekla je Mirković te nastavila: "Do kraja je obavljala svoje dužnosti, bila je posvećena svojoj ulozi u britanskom društvu. Mislim da će ona Britancima nedostajati, pogotovo konzervativnim Britancima, i to više nego Diana, zato što su Britanci s njom osjećali kako stare vrijednosti ne odumiru, ta stara ideja engleskih životnih vrijednosti postoji dok postoji i kraljica, ali mislim da njezinim odlaskom ni to neće odumrijeti", zaključila je.