FiloSofía je međunarodni autorski sastav s prostora Hrvatske i Slovenije koji izvodi latinoameričku glazbu. Jedinstven je po mnogočemu, osim energičnom i originalnom glazbom, ansambl postiže užarenu atmosferu i plesnim umijećem, što njihov nastup čini kompletnim audiovizualnim doživljajem.
Novi album Ba-Clave (2022.), kojeg će koncertno predstaviti na JazzHR festival - Spring edition, u svojem imenu skriva igru riječi koja upućuje na balkansku poslasticu, ali i ritmički obrazac karakterističan za latinoameričku glazbu. Stoga ne čudi što album obuhvaća raznovrsne stilove (salsu, pachangu, timbu, guajiru, guaguancó, danzonete, congu i fusion) koje s lakoćom povezuje u novi materijal.
Kako i kada ste se okupili? Kako ste zaključili da je baš latinoamerička glazba žanr koji vas spaja?
Ansambl FiloSofía se okupio 2016. godine kada smo Sofija Široka i ja odlučili pokrenuti autorski projekt. Sofija je u tom trenutku imala napisanih 6/7 pjesama koje je netko trebao uglazbiti, a ja sam se kao glazbenik, kompozitor i aranžer ponudio da ću to napraviti. Sofija je diplomirala hispansku književnost te vrhunski barata i govori španjolskim jezikom, a ja sam tijekom studija u Grazu svirao dosta latinoameričke glazbe, sudjelovao u brojnim latino projektima pa je projekt FiloSofía bio vrlo logičan korak za nas.
Sastav FiloSofia okuplja čak pet aktivnih autora i u tome leži vaše bogatstvo. Kako se slažete i na koji način predlažete, komponirate nove skladbe? Postoji li konkurencija među vama ili se međusobno potičete?
Da, FiloSofía okuplja pet autora. To su Sofija Široka (riječi), Miron Hauser (glazba i aranžmani), Luka Žužić (glazba i aranžmani), Lazaro Amed Hierrezuelo Zumeta (glazba i riječi) i ja (glazba, aranžmani). Kao umjetnički voditelj i producent ansambla potičem skoro na dnevnoj razini sve autore našeg benda na kreativno izražavanje, povremeno ih moram malo pritisnuti nekim zamišljenim rokom, ali svatko od kompozitora se angažira koliko može. Uglavnom, s obzirom na tematiku pjesama i željeni zvuk, ja predložim ili pitam određenu osobu želi li se pozabaviti pjesmom pa možemo reći da se međusobno potičemo u stvaralačkim poduhvatima. Što se tiče konkurencije, bilo bi nelogično reći da je nema, ali nam ona svakako ne stoji na putu. Mi smo prije svega dugogodišnji prijatelji i jedna glazbena obitelj.
S obzirom na to da ste međunarodni sastav te da ste svi angažirani i na drugim projektima, kako se i gdje sastajete? Je li lako pronaći vremena za ovu glazbenu strast?
Da, mi smo ansambl od jedanaest članova od kojih pet članova živi u različitim dijelovima Slovenije. Probe najčešće imamo u Zagrebu, ali i svako toliko u Ljubljani, kako bih ipak malo udovoljio našoj slovenskoj ekipi.
Koncert na JazzHR festivalu bit će ujedno i promocija albuma. Što nas očekuje? Vaše nastupe je teško prosjediti... Kako publika reagira na vašim nastupima?
Tako je, prilikom našeg nastupa na JazzHR festivalu predstavit ćemo naš novi album BaClave, koji ćemo uskoro i izdati. Baš sam neki dan konstatirao kako će na ovom albumu biti zaista dosta eksperimentiranja u odnosu na sam žanr glazbe... Spojili smo pachangu s hip-hopom, koristili Talk Box, elektroniku, spojili folklor regiona s tradicionalnom latinoameričkom glazbom, koristili tamburicu i harmoniku, svi tekstovi inspirirani su stvarnim događajima – tako da: bit će za svakoga ponešto u svakom. Na samom koncertu, kao i uvijek, očekuje vas puno ritma i energije koju FiloSofía prenosi na slušaoce, neki od naših vjernih pratitelja su i plesači koji će sigurno i zaplesati tijekom samog koncerta – mi svakako računamo s tim jer smo tu radi njih, drugih posjetitelja i slušatelja.
Na JazzHR festivalu ste već nastupili prošle jeseni kao gosti na koncertu Jazz Orkestra HRT-a, ali sada ćete se predstaviti na samostalnom koncertu. Što vam je posebno ostalo u sjećanju i zašto vam je važan predstojeći nastup?
Da, nastupili smo prošle jeseni uz pratnju Jazz orkestra i izveli dvije kompozicije na kraju koncerta. U prosincu 2021. imali smo cjelovečernji koncert s Jazz Orkestrom u dvorani Gorgona u zagrebačkom MSU (koji se može pogledati i na YouTubeu), tako da je sudjelovanje prošle jeseni došlo posljedično ovoj suradnji. 4.5 održat ćemo samostalni koncert gdje ćemo pokazati naš novi materijal i sam nastup nam je izuzetno važan jer je prvi otkako nas je zatekla pandemija, a još k tome nemamo ograničen broj posjetitelja, tako da se zaista veselimo mnogobrojnoj publici i uzavreloj atmosferi koju uvijek postignemo.
Ulaznice za JazzHR festival - Spring edition dostupne su u sustavu Entrio, po festivalskoj cijeni od 150 kuna, dok je cijena dnevne ulaznice 70 kuna.