Ornela Vištica , Ante Vrban , Mate Janković , Kristina Krepela , Gianna Apostolski , Giuliano - samo su neki od onih kojima je ukraden profil na društvenim mrežama. Da je život bez njega teško zamisliv svima je dobro poznato jer, kako stara narodna kaže - ono što ne osvane na internetu nije se ni dogodilo.
"Svi moji profili su hakirani, a možda je i tako bolje. Navikla sam biti sama". Tako je obožavateljima Ana Đurić Konstrakta objasnila kako je bila meta hakerskog napada. Na sličan način pratitelje je obavijestio i chef Mate Janković koji je rekao da neće pristati na ucjenu, a Giuliano se našalio s "kradljivcima profila" poslavši im svoje fotografije.
"Motiv hakera je novac, očekuju da poznati imaju puno novaca i da im je stalo do tih njihovih profila pa da će biti voljni platiti da im oni vrate", rekao je Dragan Petrić , it stručnjak.
A koliko je vrijedan profil na društvenim mrežama? Prema američkim istraživanjima ukradeni Facebook profil košta 534 kune, Instagram profil nešto manje - 397 kuna dok je Twitter 350 kuna, a najviše na cijeni je hakiranje maila - više od tisuću kuna. Iako Hrvatska nije Švicarska, kod nas su cijene puno veće! Hakeri traže i do 22 tisuće kuna.
"Pretpostavljam da odokativno kriminalci procjenjuju koliko bi tko bio voljan dati za vraćanje profila", rekao je Petrić.
Probleme s hakerima imala je i Gianna Apostolski . "On se meni javio na Whats Appu – 'hello, helloo ja sam taj i hakirao sam vaš profil, tražim od vas 800 eura', a ja mu govorim da nema šanse", rekla je Gianna. Haker je bio neumoljiv, javio se još nekoliko puta i čak je snižavao cijenu vraćanja profila.
"I na kraju sam došla do 80 eura i prvo sam trebala platiti u bitcoinima. A odakle mi oni? Onda zovi tko ih ima. Moj prijatelj je imao pa sam ja njemu dala eure, on bitcoinove koje mu je uplatio. Ja sam to uplatila, on je meni vratio profil - bio je pošten", zaključila je. Iako se Gianna odlučila za uplatu, glumica Kristina Krepela na to nije ni pomišljala.
"Usprkos svemu što sam pokušala, od prijave policiji, pisanja Instagramu, haker je ostao neumoljiv i sada čujem da hakira i dalje. Uspomene su sve u mom srcu i u mom umu. Neka mi hakira 100 profila, a ja ću napraviti 101", rekla je Kristina.
Unatoč upozorenjima hakeri nađu način kako prevariti žrtve.
"Radi se o tipičnom fishingu, bilo mobitelom, bilo mailom gdje postoji link i gdje se motivira primatelj te poruke da će nešto dobiti i mnogi se upecaju i kad kliknu, ovlastili su onog koji je poslao da tipka po povijesti na tom računalu i tako je moguće iskopati lozinku za pristup profil. Bilo koje poruke koje sadrže link, nikad ne treba kliknuti na njega.
A savjet ima i Gianna!
"Savjet za kraj što se tiče Instagrama i svih društvenih mreža, imate u postavkama dvostruku provjeru autentičnosti i obavezno to instalirajte i mijenjajte šifre redovito", rekla je.