
Iako se čini da profesionalci imaju svoje male trikove, uz prave savjete, odgovarajući alat i malo strpljenja, i vi možete uspješno postaviti pločice. Međutim, ako želite izbjeći moguće greške koje bi kasnije mogle zahtijevati dodatne troškove, razmislite o tome da angažirate stručnjaka. Iskusni majstor ne samo da će vam uštedjeti vrijeme i stres, nego će osigurati i dugotrajnost te kvalitetu postavljenih pločica.
Priprema kao ključ uspjeha
Zašto se ponekad pločice ne drže kako treba? Uglavnom zbog loše pripremljene podloge. Prije nego što započnete s postavljanjem pločica, najvažniji korak je pravilna priprema površine. Zid ili pod moraju biti čisti, ravni i suhi. Uklonite svu prašinu, masnoću ili nečistoće jer lijepak neće dobro prianjati. Ako površina nije ravna, koristite izravnavajuću masu kako biste osigurali ravnomjerno postavljanje pločica.
Dobro pripremljena podloga temelj je cijelog projekta. Ako je taj dio posla odrađen kako treba, daljnji koraci bit će jednostavniji, a pločice će biti izdržljivije. Ako pločice lijepite na novu podlogu, preporučuje se koristiti temeljni premaz (primer) za bolju prionljivost.
Odabir pločica – funkcionalnost i estetika
Kada je površina spremna, vrijeme je za odabir pločica. Kako odabrati one prave? Puno ovisi o prostoru u kojem ih planirate postaviti. U kupaonicama birajte pločice otporne na vlagu, dok za kuhinju odaberite one koje se lako čiste. Za vanjske površine birajte pločice koje su protuklizne i otporne na vremenske uvjete. Također, uzmite u obzir i veličinu pločica – veći formati mogu vizualno povećati prostor, dok manji nude više fleksibilnosti u dizajnu.
Ne zaboravite uzeti u obzir cijenu pločica. Veliki formati pločica, koji su trenutno vrlo popularni, često su skuplji, a njihovo postavljanje zahtijeva više vještine. Manje pločice nude više kreativnih mogućnosti, ali su teže za rad i traže više materijala za fugiranje, što može povećati troškove. Planirajte svoj budžet pažljivo kako biste postigli balans između estetike i funkcionalnosti.
Postavljanje pločica – prvi koraci
Odabrali ste pločice? Sjajno! Sljedeći korak je postavljanje. Prije početka, označite svoju početnu liniju kako biste osigurali ravnomjerno postavljanje. Ljepilo za pločice nanesite nazubljenim gleterom i ravnomjerno ga rasporedite. Pločice utisnite lagano kako bi čvrsto prionule uz podlogu. Za održavanje jednakih razmaka koristite distancere.
Ne zaboravite koristiti gumeni čekić kako biste nježno utisnuli svaku pločicu i uklonili eventualne zračne džepove koji bi kasnije mogli uzrokovati pucanje pločica.
Završni koraci - fugiranje
Kada su pločice postavljene i ljepilo se osuši (obično je potrebno 24 sata), na red dolazi fugiranje. Fuge su prostor između pločica koji, osim estetske uloge, sprječavaju prodiranje vlage i prljavštine ispod pločica. Odaberite boju fuga koja će se skladno uklopiti s pločicama ili se odlučite za kontrastnu boju za živopisniji izgled.
Fugiranje se izvodi tako da masa za fugiranje popuni sve praznine između pločica. Višak fugir mase obrišite mokrom spužvom prije nego se stvrdne, jer ga kasnije može biti teško ukloniti bez oštećenja pločica. Na kraju, kako bi fuge ostale čiste i otporne na vlagu, preporučuje se nanijeti zaštitni premaz.
U područjima koja su često izložena vodi, poput oko umivaonika ili u tuš kabinama, preporučuje se upotreba nivelir mase za dodatnu zaštitu.
Postavljanje pločica može biti izazov, ali...
Ako nakon svega ovoga još uvijek niste sigurni da možete sami postaviti pločice, angažiranje majstora može biti odlična opcija. Iskusni stručnjak osigurat će besprijekorno postavljanje bez rizika od nepravilnosti, poput neravnih spojeva ili šupljina ispod pločica. Iako je moguće postići dobar rezultat samostalno, majstor može osigurati dugotrajnost i kvalitetu pločica te vam uštedjeti mnogo stresa.
Jeste li sada spremni za svoj prvi projekt postavljanja pločica?