Elisabeta Amalija Eugenija, poznatija kao Sisi, odrastala je u slobodnom i bezbrižnom okruženju, daleko od strogih dvorskih pravila. Njezina obitelj bila je poznata po ljubavi prema prirodi, životinjama i jednostavnom načinu života. Sa samo 15 godina, udala se za austrijskog cara Franja Josipa I. te se od tada njezin život u potpunosti mijenja. Postala je carica Austrije, a nakon Austro-ugarske nagodbe 1867. godine, postala je i ugarsko- hrvatska kraljica. Nagrađivanu seriju 'Sisi' pratite od 17. svibnja samo na platformi Voyo.
Sisi nije bila predodređena za carsku titulu. Međutim, sudbina je imala drugačije planove. Majka Franje Josipa, nadvojvotkinja Sophie, prvotno je planirala da njezin sin zaprosi Elizabetinu stariju sestru Helenu. Zbog toga je dogovorila susret u Bad Ischlu, popularnom austrijskom ljetovalištu u Alpama. Na susret su stigle Helena, Elizabeta te njihova majka.
Franjo Josip, tada 23-godišnjak, bio je zapanjen ljepotom Elizabete i odmah se zaljubio u nju. Odlučio je odbiti zaruke s Helenom i hrabro je izjavio majci da će se oženiti ili Elizabetom ili će ostati sam. Unatoč protivljenju njegove majke, nadvojvotkinje Sophie, car je odlučio oženiti Sisi umjesto Helene. Nakon pet dana, objavljene su zaruke između Franje Josipa i Elizabete, te su se vjenčali 1854. godine, kada je Elizabeti bilo samo 15 godina, u crkvi sv. Augustina u Beču.
Zanimljivo je da je Elizabeta bila Franji Josipu sestrična, ali takva vjenčanja u to vrijeme nisu bila neobična u višim slojevima društva.
Car Franjo Josip I., poznat po svojoj pedantnosti i krutosti u administraciji, nije uspio pronaći zajednički jezik s nekonvencionalnom i slobodoumnom Elizabetom. Stoga je Sisi često putovala Europom, bježeći od strogog i zagušljivog bečkog dvora. Njezina ljepota, inteligencija, jednostavnost i darežljivost donijele su joj veliku popularnost među širim slojevima društva. Utjehu je pronalazila u tretmanima ljepote, koji su postali njezina opsesija. Sisi je bila ikona stila i ljepote 19. stoljeća. Njezin izgled i besprijekoran modni ukus činili su je jednom od najpoznatijih žena svog vremena.
Život na carskom dvoru bio je daleko od onoga što je Sisi očekivala. Stroga dvorska pravila, formalnosti i neprestana kontrola njezine svekrve Sophie, koju je nazivala zlobnom ženom, činili su njezin život teškim i ograničavajućim. Sisi je često patila od zdravstvenih problema i depresije, a njezina želja za slobodom i prirodom bila je ugušena.
Unatoč izazovima, Sisi je postala omiljena među narodom zbog svoje ljepote, karizme i suosjećanja. Imala je važnu ulogu u pregovorima i sklapanju Austro-ugarske nagodbe te je krunom za kraljicu Ugarske 8. lipnja 1867. godine postala voljena figura u Ugarskoj.
Nakon toga, Sisi se povukla iz javnog života i posvetila se svojim hobijima. Uživala je u jahanju, lovu na lisice, pisanju poezije, putovanjima i čitanju. Kroz svoje pjesme izražavala je sablasne fantazije o smrti.
Tragična smrt Sisi još je jedan od primjera kako princeze u stvarnom životu rijetko dožive bajkovit kraj. 10. rujna 1898. Sisi je bila žrtva atentata kada ju je bodežom ubio talijanski anarhist Luigi Lucheni, i to samo s ciljem da ubije osobu visokog društvenog statusa i izazove senzaciju u medijima. Njezina smrt ostavila je dubok trag u povijesti, a Sisi je ostala upamćena kao jedna od najikoničnijih i najtragičnijih figura Habsburške monarhije.
Nagrađivanu seriju 'Sisi' o životu austrijske carice od 17. svibnja pratite samo na platformi Voyo!
POGLEDAJTE BONUS VIDEO OD 'SKRIVENO U RAJU':