Carica Sisi, poznata po svojoj ljepoti i tragičnoj sudbini, imala je četvero djece s carem Franjom Josipom I. Njihova priča obilježena je tragedijama, ali i složenim obiteljskim odnosima. Nagrađivanu seriju 'Sisi' gledajte odmah na platformi Voyo.
Prvo dijete carskog para bila je djevojčica imenom Sophie Friederike, koja je rođena 5. ožujka 1855. godine. Isprva se Sisi osjećala prilično čudno što ima vlastito dijete, budući da je i sama imala samo 17 godina. Prema carskom protokolu, brigu o djetetu preuzela je njezina svekrva, čemu se Sisi morala bez prigovora pokoriti. Međutim, Sisi je uspjela prevladati svoju svekrvu i povesti Sophie sa sobom na putovanje u Mađarsku u svibnju 1857. godine. Tijekom tog putovanja, djevojčica je oboljela od crijevne zarazne bolesti te je umrla u dobi od samo dvije godine. Carski par vratio se u Beč s tijelom svog djeteta, što je izazvalo veliku krizu u njihovom mladom braku, a Sisi je dugo tugovala zbog gubitka svoje prvorođene kćeri.
Godinu dana nakon rođenja prve kćeri, rođena je druga kći, Gisela Louise Marie, 12. srpnja 1856. Veliko razočaranje bilo je što nije rođen sin i nasljednik prijestolja. Gisela nikada nije imala blisku vezu sa svojom majkom, bila je slična svom ocu i jednako ozbiljna kao i on. Udala se za princa Leopolda Bavarskog već u dobi od 16 godina, baš kao i njena majka, i s njim je imala četvero djece. Posvetila je svoj život društvenim i crkvenim angažmanima. Tijekom Prvog svjetskog rata, osnovala je vojnu bolnicu u palači u Münchenu. Nakon Sisine smrti, naslijedila je palača Achilleion na Korčuli. Preminula je u Münchenu 1932. godine u dobi od 76 godina, kao posljednje od četvero djece Sisi i Franje Josipa.
21. kolovoza 1858. godine, Sisi je rodila dugo očekivanog muškog nasljednika prijestolja, Rudolfa. Ime je dobio po prvom vladaru Habsburga, Rudolfu. Sisi je prošla kroz težak porod i trebalo joj je dugo vremena da se oporavi. Nije mogla dojiti dijete, što je rezultiralo bolovima u prsima i groznicom. Kao i s prva dva djeteta, potpunu odgovornost za brigu o djetetu preuzela je svekrva Sofija. Rudolf je odrastao kao osjetljivo dijete i patio je zbog stroge odgojne metode kojoj je bio podvrgnut. Iako je trebao postati dobar vojnik pod vojnim odgojem, to mu nije uspjelo.
U dobi od 20 godina, Sisi je već bila majka troje djece i osjećala je da je svedena na ulogu rađanja djece. Djeca su prvotno bila povjerena na brigu svekrvi, jer se smatralo da je Sisi još uvijek premlada i neiskusna da bi bila majka. U dvorskim krugovima bilo je uobičajeno predati potomstvo guvernantama i odgojiteljima posebno imenovanim za tu svrhu. Kao rezultat toga, odnos Elizabete sa svoje prvo troje djece bio je napet tijekom cijelog njenog života.
1989. njezin jedini sin, 30-godišnji Rudolf, ubio je svoju 17-godišnju ljubavnicu Mary Vetser u lovačkoj kući Mayerling, a potom je okončao svoj život. Nakon toga, Sisi ponovno pada u depresiju i odlazi iz Beča.
Marija Valerija, rođena 22. veljače 1868. godine, bila je četvrto dijete i najmlađa kći cara Franje Josipa i carice Sisi. Rođena je čak deset godina nakon prethodnog djeteta carice, krunskog princa Rudolfa. Čini se da je nadvojvotkinja Marija Valerija bila omiljena kći svoje majke. Zanimljivo je da je Sisi Mariju Valeriju rodila i odgajala u Budimu, glavnom gradu Ugarske, današnjoj Budimpešti. Budući da njena svekrva nije bila toliko prisutna tijekom odrastanja najmlađe kćeri, Sisi je preuzela brigu o njoj i razvila posebno bliskost s njom. Marija Valerija udala se za svog rođaka, nadvojvodu Franju Salvatora te su imali čak desetero djece.
Marija Valerija i njezina sestra Gisela bile su jedine kćeri koje su nadživjele svoje roditelje. Budući da su obje bile žene, nisu mogle naslijediti prijestolje svog oca Franje Josipa. Prema planu nasljedstva, prijestolje je trebalo pripasti nadvojvodi Franji Ferdinadu, međutim, nakon njegova ubojstva u Sarajevu, kruna je prešla na Karla Habsburškog, posljednjeg vladara Austro-Ugarske.
Nagrađivanu seriju 'Sisi' o životu austrijske carice pratite samo na platformi Voyo!
POGLEDAJTE BONUS VIDEO: